Knäckebrödspizza, den perfekta snabbmaten!

Knäckebrödspizza

Har du provat att göra knäckebrödspizza? Så enkelt och så himla gott! Det här är snabbmat när den är som bäst. En knäckebrödspizza mättar, är nyttigare än en vanlig pizza och görs på nolltid. Det är ju inget krångel med någon pizzadeg som behöver göras. Knäckebrödet är helt enkelt en färdig pizzabotten som blir mjuk och fin efter att det har gräddats, precis som en vanlig pizza. En pizza kan man toppa med i princip vad som helst, titta in i kylskåpet så hittar du säkert massor av gott som du kan lägga på din pizza. Knäckebrödspizza är det perfekta alternativet för att göra något gott av dina sparade matrester och på så sätt minska på matsvinnet.

Det svåraste med att göra en knäckepizza är det val du måste göra. Ska det vara en med tomatsås eller en pizza bianco? :-)

En pizza bianco är en pizza utan tomatsås och då kan man med fördel använda crème fraiche med eller utan smaksättning men inte någon lättvariant eller någon slags färskost t ex en krämig Philadelphia eller Mascarpone.

Här kommer tips på tre enkla knäckebrödspizzor som du enkelt gör med ett stort runt knäckebröd som pizzabotten.

Knäckebrödspizza med tacotopping

Har du ätit tacos och har tacorester kvar? Perfekt, bred tacosås på ett stort runt knäckebröd, lägg på dina tacorester och toppa med riven ost. Grädda i mitten av ugnen, 200 grader i 10 – 12 min. Toppa med lite grönt t ex sallads-, ruccola- eller spenatblad.  Ät och njut!

En liten lyxigare knäckebrödspizza med topping av löjrom och västerbottenost

Rör ihop ostcrèmen och bred ett jämnt lager på ett stort runt knäckebröd. Ringla över lite olivolja, salta och peppra. Grädda i mitten av ugnen, 200 grader i ca 10 min.

Ta ut pizzan och toppa med löjrom, rödlök, dill, crème fraiche, kapris och riven ost. Till sist, riv över lite citronskal.

Så här gör du ostcrèmen:

2 1⁄2 dl crème fraiche eller Mascarpone

2 dl riven Västerbottensost eller Parmesanost

3 msk olivolja

Salt

Svartpeppar

Topping:

150 g löjrom (stenbitsrom går också bra)

1 rödlök, finhackad

1 dl dill

1 dl crème fraiche

1 dl riven Västerbottensost eller Parmesanost

Ca 1⁄2 citron, finrivet skal

4 msk kapris

Knäckebrödspizza bianco med lök, skinka och bladspenat

Det här behöver du i form av ingredienser:

1 dl crème fraiche

En god rökt skinka

1 liten gul lök

1 nypa socker

30 g färsk bladspenat

1/2 finhackad vitlöksklyfta

60 g mozzarella

1 dl grovriven smakrik hårdost

flingsalt och nymalen svartpeppar

smör eller olja att steka i

 

Strimla lök och stek den mjuk i stekpanna med smör eller olja, en nypa socker och lite salt. Se till att den inte bränns utan den ska bara karamelliseras. Ta upp löken och lägg åt sidan.

Fräs sedan spenatbladen i stekpannan. När de mjuknat, tillsätts den finhackade vitlöken och låt det fräsa ytterligare en stund. Tänk bara på att inte bränna vitlöken. Krydda med salt och peppar.

Bred crème fraiche på ett stort runt knäckebröd.

Fördela lök och spenat över pizzan.

Lägg på den rökta skinkan delat i lite mindre bitar.

Krydda med lite salt och nymalen svartpeppar.

Sist lägger du på mozzarella bruten i mindre bitar samt riven ost.

Grädda i mitten av ugnen, 200 grader i 10 – 12 min.

 

 

0 kommentarer

Ingen har kommenterat detta inlägg ännu. Bli den första att kommentera!

Drift & produktion: Wikinggruppen

Produkten har blivit tillagd i varukorgen